Programm

Neljapäev 02.09

Kuraatorituur Isabella van Marlega (inglise keeles)

Kogunemine messi sissepääsu juures.

Raamatuesitlused: 3 eriilmelist raamatut fotost

Kai kunstikeskuse auditooriumis. Üritus toimub osaliselt eesti, osaliselt inglise keeles.

 

Esitletakse korraga kolme uut fotograafiateemalist raamatut (kõik raamatud on kogu messi jooksul saadaval erihinnaga):

 

EKA kirjastusel on värskelt valminud fototeooria lugemik  “Väike fototeooria lugemik: produktiivsest teadvusest reproduktiivsete kujutisteni”, mis hõlmab tekste 20. sajandi algusest kuni tänapäevani 18 autorilt: László Moholy-Nagy, Siegfried Kracauer, Walter Benjamin, André Bazin, Roland Barthes, Pierre Bourdieu, Laura Mulvey, Peter Wollen, Joel Snyder, Rosalind Krauss, Christian Metz, John Tagg, David Bate, W. J. T. Mitchell, Hito Steyerl, Jacques Rancière, Ariella Azoulay ja Trevor Paglen. Lugemiku koostasid Neeme Lopp ja Marge Monko ning kujundas Ott Kagovere.

 

Esitlus toimub eesti keeles.

 

Aasta alguses ilmus EKA Kirjastuselt veel teinegi põnev raamat: Ameerika kunsti- ja kirjandusteadlase Walter Benn Michaelsi “Ühiskondliku probleemi ilu. Fotograafia, autonoomia ja majandus”, mis lahkab kaasaegse fotokunsti näitel ajastu vaimset ja majanduslikku kliimat. Bertolt Brecht tundis kunagi muret, et meie kaastunne mõne ühiskondliku probleemi ohvrite suhtes muudab selle probleemi “ilu ja veetluse” nähtamatuks. Walter Benn Michaels uurib katseid seda raskust ületada mitmete kaasaegsete fotokunstnike näitel, kelle looming kõnetab originaalsel esteetilisel moel tänase poliitökonoomia küsimusi. Raamatu kujundaja on Maria Muuk.

 

Walter Benn Michaelsiga vestleb esitlusel telesilla teel Paul Kuimet (inglise keeles).

 

Kirjastus Lugemik on andnud välja fotograaf Paul Kuimeti esimese põhjaliku monograafia “Compositions with Passing Time”, mis kajastab tema töid ajavahemikust 2013–2020: peamiselt fotoinstallatsioone ja 16mm filme, mille aines ulatub maastikest ja arhitektuurist objektide ja kunstiteosteni. Laia valikut reproduktsioone Kuimeti loomingust saadavad viis esseed Nico Anklamilt, Anthea Buysilt, Piret Karrolt, Chris Sharpilt ja Jaak Tombergilt. Väljaande toimetas Laura Toots ja kujundas Indrek Sirkel.

 

Paul Kuimeti loomingust räägib esitlusel kunstnikuga Neeme Lopp (eesti keeles).

Reede 03.09

Luminor & Foto Tallinn esitlevad. Webinar: Miks investeerida kunsti?

Kai kunstikeskuse auditooriumis / online (Luminori Facebooki lehel). Webinar on eesti keeles.

 

Osalevad tehnoloogiainvestor, kunstikoguja ja Civitta kaasasutaja Riivo Anton, Luminor Pensions’i riskijuht Anton Skvortsov ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse ja Kai kunstikeskuse tegevjuht Kadri Laas-Lepasepp.

 

Luminori ja Foto Tallinna koostöös toimuva webinari eesmärk on tutvustada laiemalt kunsti kui investeerimisvõimalust. Webinari raames uuritakse kunstituru trende, arutletakse kunsti kogumise üle investeerimise perspektiivist ja tutvustatakse 3 aastat tagasi esmakordselt avalikustatud ja seejärel pidevalt täienenud Eesti Kunstiindeksi andmekogu olulisemaid järeldusi.

Giidituur Brigit Aropiga (eesti keeles)

Kogunemine messi sissepääsu juures.

Laupäev 04.09

Giidituur Anita Kodanikuga (vene keeles)

Kogunemine messi sissepääsu juures.

Giidituur Brigit Aropiga (eesti keeles)

Kogunemine messi sissepääsu juures.

Phelim Hoey vestlus Isabella van Marlega

Kai kunstikeskuse auditooriumis. Vestlus toimub inglise keeles.

 

Foto Tallinn 2021 kuraator Isabella van Marle vestleb kunstnik Phelim Hoeyga kunsti potentsiaalselt tervendavast mõjust. Hoey on visuaalkunstnik, kes õppis dokumentaalfotograafiat Hollandis Utrechtis asuvas Kunstikoolis (HKU). Kunstikooli esimesel päeval tekkisid tal ootamatult mitmed optilised raskused, mis – nagu hiljem selgus – kuulusid hulgiskleroosi (SM-i) varajaste sümptomite hulka. Pärast ametliku diagnoosi saamist omandas Hoey kunstipraktika uue tähenduse kui võimalik tervendaja, pakkudes kunstnikule olulist loomingulist väljundit oma seisundi uurimiseks ning võimalust kaardistada pidevalt muutuvaid suhteid oma kehaga. 

Vestlusring: aeg isolatsioonis – kuidas mõjutas pandeemia kunstnike tööd ja elu?

Kai kunstikeskuse auditooriumis. Vestlus toimub inglise keeles.

 

Vestluses osalevad kunstnikud Cloe Jancis ja Jenni Toivonen ning kuraator Isabella van Marle. Vestlust juhib Johanna Rannula.

 

Nüüdseks teame kõik, mida tähendab isolatsioonis elamine. Kuid kuidas teha oma tööd ja tegeleda loominguga, kui kõik on kinni ja inimestega kohtuda ei tohi? Mõned kunstnikud otsisid ja leidsid isolatsioonis olles uusi väljakutseid ning avastasid võimalusi peegeldada seda aega oma loomingus. Vestlusel arutletakse, kuidas on võimalik kunstnikul kohaneda ja milliseid õppetunde pandeemia-ajast edasiseks kaasa võtta. 

Pühapäev 05.09

Kuraatorituur Isabella van Marlega (inglise keeles)

Kogunemine messi sissepääsu juures.

Giidituur Brigit Aropiga (eesti keeles)

Kogunemine messi sissepääsu juures.

Vestlusring: fotograafia ja ökoloogiline pilk

Kai kunstikeskuse auditooriumis. Vestlus toimub inglise keeles.

 

Vestluses osalevad kunstnikud Iveta Gabalina, Kristina Õllek ja Paul Railton. Vestlust juhib kuraator Annika Toots.

 

Vestlusring puudutab keerulist suhet inimese, looduse ja kaamera vahel. Fotograafia on olnud 20. sajandi jooksul tunnistajaks kiiretele kliima- ja keskkonnamuutustele. Sellel on olnud oluline roll muutuste ja sündmuste jäädvustamisel, mis muidu oleksid märkamatuks või tähelepanuta jäänud, misläbi on fotograafia mõjutanud ka “ökoloogilise pilgu” väljakujunemist. Samas on fotograafiat rohkelt kritiseeritud nii vägivalla ja katastroofide estetiseerimise kui ka inimese ja looduse vahelise distantsi süvendamise pärast. Vestlusring keskendub sellele keerukale suhtele ning fotokunstile kui potentsiaalsele viisile mõtestada maailma ebakindluse ja mitteteadmise kaudu.

Foto Tallinn